Pivovary v hrazeném městě

24. února 2009 v 21:02 | Radek Sedláček |  Pivovárky

Pivovary v Klatovech
.
Právovárečná privilegia byla postupně potvrzována a upravována císařem Leopoldem I. ze dne 9.4.1653 a 9.6.1656, císařem Josefem II. z 1.12.1783 a císařem Františkem I. ze dne 21.2.1794. Na jejich základě byly vytvořeny úmluvy právovárečných měšťanů z 27.9.1788 a 8.2.1843 a stanovy z 1.2.1884.
Původně i v Klatovech, tak jako i v jiných městech, vařili pivo občané ve svých domech střídavě a tam i šenkovali. Později bylo pouze v domech tzv. nákladnických, kde již byl zaměstnán odborník - sládek. Pak bylo ve městě zřízeno několik pivovárků a měšťané z určitého předměstí vařili svá piva v přikázaném pivovárku. Pro spory mezi občany přenesli právováreční měšťané vaření svých piv do pivovaru obecního, který se nalézal ve špitálském dvoře u sv.Rocha.

Pivovárky uvnitř hrazeného města

Na místě domů č. 131/I a 176/I stával v minulosti dům Mižoltovský a mezi ním a farou stával dům zvaný Pivovárčíček, o kterém se jako o součásti statku Korálkovského dozvídáme teprve v roce 1654, kdy o toto místo byl veden spor mezi jezuitskou kolejí a obcí. Tehdy se tam obecně říkalo marštale Korálkovské.. ale o tomto pivovárčíčku nejsou bohužel žádné další zprávy.
Dům č.p.172 /Istával v uličce vedle domu č.p.18/I, která vedla z Václavské ulice k baště v opevnění (dnes směrem na letní kino a byl to tzv. "Pivovar farářský, neboli městský". Po požáru v roce 1579 již nebyl obnoven.
Další pivovar uvnitř hrazeného města se nacházel za dnešní restaurací Beseda v místech zvaných "Na cihelně". Tento pivovar spolu se sladovnou a Národní kavárnou spravovalo společenství právovárečných občanů.
V místech dnešního areálu "Pod černou věží" v původní zástavbě stával dům č.5, který se nalézal po levé straně pokračování (dnes neexistuje) ul. Školní. Pivovar se nazýval Haufův a jeho majitelem byl Šimon Hauf.
O ulici níže, v místech, kde později fungoval Měšťanský pivovar, stál uzdí městských pivovar Špitálníkovský. Po požáru r. 1615 zůstal celý tento blok spáleništěm, které později zakoupila jezuitská kolej v Klatovech.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Diana Diana | E-mail | 30. listopadu 2010 v 18:46 | Reagovat

Pivovary v Klatovech
I would like information at which museum the photo's are taken at this page. I cannot find a brewery museum in Klatovy. Great photo's!!!
Greetings from Belgium

2 Pivní narážeče Pivní narážeče | Web | 18. srpna 2015 v 10:19 | Reagovat

Zajímavé počtení. Menší pivovary jsou nyní poměrně IN a spousta labužníků vyhledává jejich piva, která se často liší od těch nejznámější a to je právě tím lákadlem a je to jen a jen dobře. Stejně tak je fajn, že si často můžete pořídit i soudek pro domácí akci, chce to jen zkontrolovat, zda máte kompatibilní pivní naražeč pro daný minipivovar.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama