hospody na předměstích 5

1. března 2009 v 11:45 | Radek Sedláček |  Hospody, šenky a putiky na předměstích


U Senfů

Hostinec se nacházel v Dobrovského ulici č.p.150. Později byl prodán jako obytný dům. V roce 1933 byl majitelem domu Josef Beneš soukromník.
Dnes se tam nachází "Pivní studio - Modrý Abbé".

Hotel Grand

Nachází se na Husovo náměstí v č.p.53/III. Byl postaven před první světovou válkou. Dnes již nemá ubytovací prostory a slouží pouze jako restaurace a zahradní restaurace. V minulosti ovšem patřil k tomu nejlepšímu, co Klatovy nabízely. K hotelu patřil i kuželník a taxi služba.
V roce 1933 jsem nalezl v tomto domě jako majitele Josefa Hostýnka učitele a na hotelu J. Holého.

U Zlatého slunce
Na místě spálenišť koupených r. 1675 od Jana Předslavského byl vystavěn dvůr, který se nějak stal majetkem MuDr. Martina Wirtha z Wehrenfelsu. Roku 1689 dvůr znovu vyhořel. Byly v něm 2 světnice, 2 komory, stodola, 3 půdy na sušení chmele. Ještě r. 1692 bylo vše pusté.

Od Martinovy dcery Anny Wirthové r. 1703 koupil spáleniště Jan Chládek s manželkou Rosinou za 150 zl. a vystavěl dvůr nový. Po něm jej zdědil syn Jan Václav Chládek, farář Dolanský a po něm jeho mladší bratr MuDr. Jan Josef Chládek.Stával v Komenského ulici č.p.3/IV v místech, kde byla později školní družina. Hostinec měl zahradní restauraci i tenisový kurt. Sdružovalo se v něm mnoho spolků. Možná i pro to, že tam byl i nevěstinec. Před hostincem stávala tělocvična.
V roce 1933 byl majitelem hostince "U zlatého slunce" č.p.3/IV Antonín Frydlevič. Restauraci se také říkalo "Olymp".

Na Plechové

Hostinec stál v místech dnešního bazénku nad KD Družba na rohu Aretinovy a Tyršovy ulice č.p.2/III. Chalupě se původně říkalo Vildunkovská a r. 1588 patřila Vítovi Jararovi, který ji koupil za 105 kop od Havla pivovarníka. Roku 1597 patřila Kateřině Vidláčkové.
Říkalo se tam "U Kočky", nebo "U tří koček". Dům byl zbourán v roce 1908.

Na Zastávce
Jedná se o hostinec, jehož založení sahá do doby, kdy byla postavena trať na Horažďovice. V minulosti byl hlavně navštěvován zaměstnanci cihelny a samozřejmě cestujícími směrem na Běšiny. Dnes je oblíben u dělníků pro rychlé, levné a chutné stravování. Sídlí v drážní budově na zastávce ČD Klatovy město č.p.127/IV.
V roce 1933 byla budova drážní, ale hostinec v ní měl na starosti Josef Plánička.

Na hlavním nádraží
V provozu byla nepochybně s výstavbou odbavovací budovy č.p. 149/III a její provoz skončil v souvislosti bombardování klatovského nádraží náletem amerických letadel v roce 1945. Nové nádraží s bufetem, výčepem a restaurací bylo postaveno na jiném místě, neboť stará budova stávala o 200 m dále směrem po trati na Plzeň.
V roce 1933 byl vedoucím a nájemcem restaurace na nádraží Ondřej Spal


Hospoda V Lázni
Hospoda se nacházela za studánkou Klatovka v č.p. 17/II. na tomto místě stával dvůr Vojislávkovský, později Kudlovský. Po smrti Václava Euniusa z Fenixfeldu r. 1635 vdova po něm Magdalena převzala dědictví pro svého syna Václava Pavla a dceru Dorotu. Od Doroty jej r. 1673 koupil Jan Filip Hoch z Hochu s manželkou Dorotou. Po jeho dědicích získal nemovitost sňatkem s vdovou po Františku Ondřejovi Hochovi Jiří Alexius Fuchs. Sňatkem s vdovou po něm, jeho druhou ženou dostal sad, dvůr i chalupu Jan Jindřich Reichart z Reichenfeldu a po jeho smrti byl prodán Josefovi Jabloňovi s manželkou Johanou.
V roce 1933 byl majitelem domu Rank Josef rolník. Dům byl zbourán při stavbě sídliště "U Modré nudle" v roce 1962.

Výčep Budějovického piva
Hostinec se nalézal v domě č.197/I ve Vídeňské ulici na rohu proti bývalé lékárně Matky Boží. Budova a zřejmě i hostinec v roce 1933 patřil Jiřímu Stadlerovi soukromníkovi později tam bylo sklenářství Antonína Krále.. Dnes je v něm směnárna a herna a pivo pouze lahvové.

U Choda
Nárožní dvůr Zvoníkovský asi od osmdesátých let 16.st. vlastnil Linhart Preydar. Po něm dvůr zdědil syn Erhart Preydar. Snad špatným hospodařením byl dům zabrán obcí a zachránila jej manželka Erharta Anna, která jej odkoupila za 300 kop. Od ní jej roku 1640 koupil za 425 kop Matouš Matoušovic s manželkou Apolenou. Od nich jej koupil Jan Hrobař s manželkou Magdalenou za 340 zl. a vlastnil jej do r. 1707. Nějakým způsobem se dostal do majetku Jakuba Jelínka, který jej r. 1732 profrejmarčil s Joachymem Vrabcem, kterému zůstal do r. 1773.
V roce 1933 byla majitelkou domu Márová Kateřina soukromnice. V hostinci se také říkalo U Egnerů. Dům s dvorem byl zbourán při rekonstrukci Domažlické ulice.

Vinárny a bary
Mimo pivnic se v Klatovech nacházelo též několik vináren a barů, přestože město se nenachází ve vinařském kraji. Vinárničky spojené zpravidla s kavárnou se obyčejně nacházely jako součást běžných restaurací.
Obchod s vínem v Klatovech ve 40 letech 17. století včetně jeho šenkování vykonávali Jan Šlemr, Jan Achyles, Jan Strancinger, Kašpar Stránský a Vít Mellinger. Právo šenkovat víno měl i žid Isac Merhlbacher.
V roce 1662 druhého lisopadu nastala velká změna v obchodě s vínem. "Usnesení obojího úřadu, aby šenk vína k ruce samé obce obrácen byl."
Novými obchodníky s vínem ve městě se stali Jan Filip z Hochu v domě č.p. 154/I a Ondřej Nellinger v domě č. 162/I.
Šenk vína v nejstarších dobách se také prováděl v domě Linharta Šindela č.p. 171 /I a jedna z nejstarších vináren ve městě se také nacházela v domě č.p. 147/I (dnes tam stojí divadlo) a patřila Jiřímu Jeremiáši.

V pozdějších dobách nalezneme vinárny "U Schottů" č.p. 160/I (dříve U Zlatého lva, později u Güntrů), "U Černých " č.p. 155/I (dříve U Zýků) obě v Pražské ul., "U Treichingerů v č.p. 113/I (dříve U žáby a potom rybárna) v Randově ulici, Schützova kavárna č.p. 6-8/IV ve Vídeňské ulici, bar "U Langráfa" v č.p. 12/IV v téže ulici, kde se také nacházel oficiální nevěstinec.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama