hospody na předměstích 2

1. března 2009 v 12:07 | Radek Sedláček |  Hospody, šenky a putiky na předměstích


Na Kocandě

Velmi starý hostinec, který se nacházel v místech dnešního parkoviště proti lékárně U Matky Boží. Chalupa Martina Žida ševce se nazývala po starších majitelích Liškovská. Od Martina ji koupil Řehoř Flachův za 46,5 kop. Nevíme, jak se dostala Volfovi Vlčkovi, od kterého ji přistavěnou a vylepšenou koupil r. 1607 za 260 kop Ondřej Svobody švec. Za tutéž sumu ji od něj r. 1618 odkoupil syn Václav Svoboda. Není známo, jak se stala majetkem Jaroslava Velka řezníka, kterému patřila r. 1689, kdy se oheň z brány Loubské přenesl na tuto chalupu a od ní shořely všechny domy až po mlýn Podbranský. V chalupě byly 2 světnice, 4 komory, 2 sejpky, 1 srub, 1 stodola, 3 marštale, 2 skrovné ovčince a kolna. Jednalo se tedy o celý dvůr. Po smrti Jaroslava Velka r. 1705 se chalupy ujala Anna Velková, od které ji r. 1710 koupil Martin Lad s manželkou Barborou i s příkopem naproti ní. Od Barbory odkoupil chalupu a zahrádku r. 1737 za 300 zl. Jakub Kotrba s manželkou Annou. Roku 1739 ji za 400 zl. prodal Josefovi Ondřejovi Spirkovi s ženou Dorotou.
V roce 1933 byl majitelem domu Melan Karel. Název hostince je zřejmě zkomoleninou německého "díky bohu". V těchto dobách, tedy v 17. a 18. st. se jednalo o velmi vyhlášený zájezdní hostinec. Procházela tudy totiž velmi strmá hlavní bahnitá a nedlážděná cesta a vozkové po jejím zdolání si prý vydechli výrazem "Gott sei dank" zkomoleně "kottsaidank" - tedy kocanda. Sláva hostince upadla koncem 19. století a dům obydlela městská chudina. Z nařízení purkmistrovského úřadu se museli nájemníci vystěhovat a majitel musel dům na své náklady zbourat.


U Zeleného věnce
Hostinec se nacházel ve Vídeňské ulici č.p.14/IV. Na jeho místě stával Dvůr Haudkovský, později Beranovský, která patřil již při požáru r. 1615 Václavu Beranovi. R. 1642 dům zdědil jeho syn Jakub Beran s manželkou Magdalenou. Od dědičky po Magdaleně Lidmile Myškovic chalupu za 130 zl. koupil Samuel Kratina se ženou Magdalenou. Jemu r. 1689 vyhořela. Byly v ní 2 světnice, 3 komory, 2 kanceláře, 3 sejpky, 3 chlévy a stodola. Není známo, jak se dostal do rukou Lidmile Vrabcové, od níž chalupu r. 1720 koupil za 130 zl. Jan Zachystal s manželkou Annou. R. 1723 ji prodal ta 273 zl. Václavovi Gatermayerovi. Ten ji r. 1736 prodal Jarolýmovi Chlumovi s manželkou Petronelou. Od nich ji koupil r. 1745 Jan st. Formánek. Od poručníků sirot po něm byla prodána r. 1748 za 180 zl. Františku Pubcovi s manželkou Kateřinou.
V roce 1933 byl majitelem domu s hostincem Nejdl Karel hostinský. Po druhé světové válce byl zrušen a nacházel se v něm sál pro zájmovou činnost důchodců. Patřil mezi nejstarší hostince, neboť je o něm zmínka v souvislosti se rvačkou mezi husary a civilisty.

U Zlaté husy

Dvůr Leksovský zdědila vdova po Danielovi Maurmillerovi z Mildorfu Apolena. Znovu se provdala za Víta Hlaváče. R. 1620 tento dvůr prodala za 360 kop Jiříkovi Zuvačovi s manželkou Annou. Od nich dvůr koupil Bohuslav Videršpergar z Videršperku, který jej r. 1638 prodal za 325 kop královskému rychtáři Jiřímu Plechšmídovi s manželkou Dorotou. Přes jejich dceru Kateřinu dvůr získal Jan Hynek Bártovic. Před požárem r. 1689 byly v domě 2 světnice, 3 komory, sejpka, stodola, velká marštal, 4 haltýře, 1 půdy pro sušení chmele. Ještě r. 1692zůstávalo vše zruinované. Z pozůstalosti po Janovi Hynkovi Bártovic se toho roku majetku pro nezletilého sirotka Viléma Bártovic ujal starší bratr Antonín, kterému patřila polovina. Ten r. 1706 odkoupil i druhou za 80 zl. a ještě téhož roku dvůr prodal spolu s mnohými dědinami za 1320 zl. Matěji Nüllerovi, správci statku Bezděkovského. Vdova po něm Zuzana se znovu provdala za Felčara Adama Gilmetiho, syna Marka Antonína Gilmetiho, italského stavitele. Zuzana r. 1745 dvůr prodala za 800 zl.Micronymovi Ulmovi s manželkou Petronelou.
Hostinec roku 1933 patřil Karolíně Pláničkové, hostinské a živnost v něm prováděl Plánička Josef. Hostinec je podnes v provozu ve Vídeňské ulici číslo 17. Jde o jeden z nejstarších zájezdních hostinců v Klatovech se dvorem a maštalemi. Stáje byly zbořeny v letech 1973-74.
Z dřívějších názvů připomínám "U Formánků", nebo "U Flanzrů".


U Petrášů
Nacházel se na rohu ulic 5. května a U Zastávky naproti dnešnímu Linaku. Údajně zde byl rovněž nevěstinec. Na jeho místě dnes stojí jiný obytný dům.


U Pindlů
Hostinec se nacházel ve Vídeňské ulici naproti hotelu Menšík. Vedle byl průjezd ke sladovnám nad mlýnskou stokou. Chalupě se říkalo Knapovská. R. 1615 shořela Mikulášovi ručníkáři, který ji ještě téhož roku prodal za 60 kop Pavlovi Trukovi s manželkou Annou. Ta chalupu vlastnila v r. 1685 a téměř se dožila jejího druhého vyhoření r. 1689. tehdy v ní byly 2 světnice, 6 komor, klenutá láznička, 5 sejpek, 4 marštale a jedna kolna. Od dědiců po Anně Trukové r. 1689 spáleniště koupil i se svobodným průjezdem ke sladovnám Jan Rokycanský s manželkou Kateřinou. V této rodině byla chalupa ještě v r. 1765.
Dnes je zbořen a na jeho místě je parkoviště před Zelenou lékárnou. Jednalo se o menší chalupu s jedním lokálem, který byl často navštěvován dragouny. Před zbouráním v něm byla elektroslužba.

Kolonáda

Hostinec byl postavený v empírovém slohu na konci 19.století, při zakládání městských sadů, jako součást parkových objektů. Byl a je majetkem obce dávaným do nájmu. V první polovině osmdesátých let 20. století došlo ke stavebním úpravám objektu, výměně oken a dveří z dřevěných na kovové a vybudování sociálního zařízení uvnitř objektu. Dříve se záchody nacházely vně objektu jako samostatná stavba. Hostinec byl vždy vyhledávanou zastávkou na procházkách mladými rodiči s dětmi i staršími návštěvníky parku.U Netrvalů
Stojí v Plánické ulici č.p.35/V. jedná se o starý lidový hostinec s vyhlášenou kvalitou piva. Později se jmenoval "Pod Vodojemem", ale v Klatovech mu stejně nikdo jinak neřekl než "Poprda". Podle jedné z historek se přezdívka a dnešní název hostince odvozuje od toho, že dřívější štamgasti z vedlejšího domu nad hostincem si zkracovali cestu na pivo jízdou po jisté části těla ze stráně před domem.
V roce 1933 byla majitelkou domu Netrvalová Markéta soukromnice. Za éry komunismu hostinec i dům chátral a v závěru osmdesátých let 20. st. jej v podstatě drželo pohromadě dřevěné lešení, které bylo léta postaveno okolo hostince. Na začátku 90 let 20. st. byl hostinec pro havarijní stavební stav budovy uzavřen. Současní majitelé jej zrekonstruovali a znovu uvedli do provozu o několik let později.

Hotel Centrál


Jedná se o největší hotel v Klatovech, který je dosud v provozu. Najdete jej v Masarykově ulici č.p.300/II. Byl postaven roku 1932 a svého času měl i vlastní autodopravu.
V roce 1933 byla majitelem hotelu společnost Wenke a spol.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama