hospody na předměstích 4

1. března 2009 v 12:06 | Radek Sedláček |  Hospody, šenky a putiky na předměstíchNa Špicu
Hostinec byl také nazýván "u města Plzně". Nalézal se pod hřbitovem v Plzeňské ulici č.p.152/II. Jeho název byl odvozen od toho, že byl na samém konci (neboli špicu) města směrem na Plzeň, kde se vybíralo mýto.
Hostinec měl kuželník a čepovalo se v něm Dobřanské pivo. Byl domovem krchováků - obyvatelstva pod hřbitovem a často v něm zapíjeli své obchody i trhovci z blízkého dobytčího trhu. Hostinec byl zbourán při stavbě nové plzeňské silnice a stával v místech křižovatky u Bouchalky.

U Červeného vola

Na rohu ulic Koldinovy a Kollárovy stál dvůr, který se již r 1541 nazýval Slepičkovský. R. 1577 Martin Slepička předal dvůr své ženě Kateřině a ta svému bratru Janovi mlynáři ve Vrhavči. Ten jej r. 1600 odevzdal své dceři Dorotě a jejímu manželovi Samuelovi Čestínskému. Od něj se dostal Samuelovi Zuvačovi s manželkou Annou. Od nich jej r. 1636 koupil za 850 zl. Samuel Achiles s manželkou Rosinou. Vdova po něm, jeho druhá žena Zuzana, dcera Samuela Bártovic se vdala za Samuela Záhorského. Po nich nemovitost zdědil syn Jakub Hendrych Záhorský. Pak dvůr vlastnil jeho zeť Maxmilian Walrer s Simburka. V dražbě jej r. 1765 koupil Karel Antonín Volšanský.
Jednalo se o nejstarší hostinec na Rybníčkách. Název nebyl odvozen od některého z hostinských, ale podle volské hlavy ve štítu natřené na červeno. Hostinec byl zájezdní a patřil k němu dvůr s maštalemi. Stával na pravém rohu Kollárovy ulice v č.p.12/II a Rybníček.
Před válkou vlastnil hostinec Dobřanský pivovar.

U Koruny
Stával nedaleko hospody U Červeného vola naproti přes Kolárovu ulici. Také se jednalo o zájezdní hostinec se stájemi. Dvůr na jeho místě se nazýval Lukášovský. Chalupu koupila r. 1587 Dorota Komárková za 185 kop m. od Jana Tichého. Po sňatku s Janem Kratinou získaly chalupu v dědictví jejich dcery Dorota Bohdanecká a Lidmila Jakoubková. Sestry se dohodly že chalupu Kratinovskou převezme Dorotin syn Jiří Bohdanecký i se starodávným právem výsadním k šenkování piva.
V roce 1933 byl majitelem hostince Mikeš Václav - hostinský. Dnes na jeho místě stojí paneláky.

Pozn. Cituji z knihy "Monografie města Klatov" kde Adolf Smolák napsal: " ..."Na rybníčkách" nalézá se celý shluk hospod odpovídající rozlehlému prostranství......Čtyři hostince v kruhu ne větším jak sto metrů byly výstražným mementem pro šenkýře neboť při takové konkurenci nebylo radno býti krobiánem ani nechtíti nalíti "na sekyru...."

U Bílého beránka
Chalupa na místě pozdějšího hostince se nazývala Konvářovská č.59, kterou i s dvorem koupil od Jiřího Vodičky t. 1588 Cyprian Ševčik za 315 kop. R. 1600 ji prodal za 255 kop Lukášovi Stodskému s manželkou Voršilou. R.1661 od Kateřiny Stodské, vdané Ivančicové, koupil zbořeniště chalupy za 26 zl. Frydrych Tyč. Dědictvím se spáleniště dostalo do rukou Lidmile Saganové. Nevíme jak se majetek dostal Ferdinandovi Foglerovi, který r. 1716 dům znovu vystavěl. R.1744 jej prodal svému zeti Frydrychovi Mückovi s manželkou Marií Annou. Od nich jej r. 1745 koupil František Aleš, který této chalupě Roglovské zajistil vejsadní právo "U Bílého beránka". Chalupu vlastnil ještě v r. 1796. po smrti jeho a jeho ženy dům převzal vnuk r.1807 František Prunar.
Hostinec se nacházel na rohu ulic Na Chuchli a Rybníček a byl střediskem dělnického hnutí. Za první republiky tam pořádala své akce KSČ. Té také před druhou světovou válkou patřil. Hostinec byl zrušen po druhé světové válce. Dnes stojí v sousedství Hotel Beránek, který v podstatě zabral ústí ulice Na Chuchli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 musted musted | Web | 28. září 2016 v 2:44 | Reagovat

richla pujcka 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama