hospody na předměstích 1

1. března 2009 v 12:10 | Radek Sedláček |  Hospody, šenky a putiky na předměstích

Ostatní šenky a hostince na bývalých předměstích města
U těchto hospod většinou nevypátráme majitele, protože původně na jejích místech stávaly hospodářské dvory s chalupami. Přesto je ale vzpomínka na některé z nich velmi zajímavá.
Ještě dříve, než se budeme věnovat šenkům, přenesme se znovu do minulosti a připomeňme si některá fakta, která ovlivnila pivovarnictví a pohostinství nejen v našem městě Klatovy.
·
Roku 1645 povolili stavové daň z hlav a roku 1646 daň ze spotřeby nápojů (piva, vína, medoviny a páleného) a z jiných plodin a výrobků (maso, máslo, sýr, sádlo, dříví, vlna, obuv atd.). daň byla původně vybírána ve prospěch panovníka Ferdinanda III. po dobu tří let. Jak už to tak u daní bývá, bylo placení nápojové daně, kvůli moru v roce 1649, prodlouženo o jeden rok a v roce 1650 na druhém sněmu bylo prodlouženo o další rok.
· Ve dnech 11. až 14. ledna 1655 zasedala visitační komise v jejíž zprávě se uvádělo, že v posledních letech vlády Ferdinanda III., bylo v Klatovech sečteno 259 domů, 52 pustých, 24 šosovních a panských, 3 mlýny šosovní. Dohromady 338 domů. Ve čtyřech vesnicích náležejících obci bylo 21 sedláků, 1 pustý statek, 13 chalupníků, 1 pustý, 3 zahradnictví. Na tomto sčítání je vidět žalostný úpadek města, protože při porovnání se sčítáním v roce 1568 ubylo mnoho nemovitostí. Tehdy bylo domů ve městě 640. podle těchto informací svědčí i další údaje, které říkají, že dříve bylo ve městě 58 sladoven sousedských, později jen 15, sladoven na předměstích 11 potom 2, pivovary ve městě 2 a potom žádný, na předměstích 3 a potom 1, mlýnů k obci příslušných 6 a potom jen tři, po jednom hamru kotlářském a šlajfírně a potom žádné, dvořáků k obci náležejících 10 a potom 2, poplužních dvorů 4 potom 3, tvrze 2 a potom jedna a to ještě spálená, špitál stále 1, ovčárny 4 a potom 2, vsí 10 a potom 3.
· Pro porovnání v Plzni bylo r. 1654 napočítáno 211 domů, za živností zkušených 13, pohořelých 1, pustých 10, šosovních a panských 4. celkem tedy 239. v roce 1568 bylo v Plzni napočítáno 416 domů.
· Při stejném sčítání v roce 1655 bylo ve městě Klatovy napočítáno řemesel: Sladovníci - 22, ševci - 18, koželuzi - 14, řezníci - 14, pekaři - 6, kramáři - 6, kováři - 5, kloboučníci - 5, mydláři - 3, hrnčíři - 4, mlynáři - 4, tesaři - 4, punčocháři - 2, perníkáři - 3, kožišníci - 3, truhláři - 3, zámečnící - 3, mandlíři - 3, uzdáři - 2, jircháři - 2, povozníci - 2, bednáři - 2, zedníci - 2, sedlář, soustružník, malíř, zlatník, soukeník, mečíř, nožíř, ručnikář, kotlář, řešetář, lazebník a železník po jednom.
· Pro představu ještě doplním stavy dobytka náležejícího městu ve stejném roce: 415 krav,212 jalovic, 2233 ovcí a 589 ks. sviňského dobytka
· V roce 1708 byl zaveden nový poplatek, o kterém byla klatovanům dána zpráva 13.2. téhož roku. Tímto poplatkem bylo nařízeno platit z muziky v hospodách šenkovních, ale i ve vlastních domech. Vyžadovalo se zároveň přiznání "SUB FIDE NOBILI" všech hospod a domů šenkovních. Byla i vyměřena pokuta pro ty, kdo by bez zaplacení muziku a také tanec držeti se osmělili. K vybírání těchto poplatků byl v Klatovech pověřen Ferdinand Pelikán.
· Specifikace "Výsadních hostinských a šiltovních hospod" i privátních domů, v kterých se pivo, nebo víno šenkovalo, podal magistrát města krajskému úřadu 16.února 1709. Z této specifikace poznáváme toto:Výsadní a spoluhostinské domy - U Zlaté koule, U černého orla, U Volfů, U Zlatého lva, víno se šenkovalo u Františka z Hochů, Valentina Madotty a Antonína Bártovice.V jiných domech se šenk piva městského provozoval bez muziky. Jednalo se o domy Bartoloměje Kuželíka, Sibyly Vrabcové, Anny Khayserové, Václava Zachystala, Anny Šmídové, Anny Gsellhoferové, Jana Milpergera, "U Černého Vorla", domu Daniele Vošklouda, Anny Pelikánové, Krystyny Beranové, Jana Nováka, Heleny Baucové a Zuzany Šlemrové. Protože šenk piva v těchto domech byl jen občasný a podle libosti každého z majitelů, nemohly být počítány za šenkovní domy a byly osvobozeny od poplatků za muziku a tanec. Ovšem v případě, že se v takovémto domě konala nějaká společenská událost, mohli tento poplatek uhradit jednorázově.
· Vedle toho se z muziky platilo ještě ve třech vesnicích královského města Klatovy s výsadními hospodami, kde se muzika držívala a to ve Vostřeticích, v Lubech a v Beňovech.
· V roce 1912 se zaváděly nové daně v království. Nesouhlasné reakce s tímto krokem na sebe nenechaly dlouho čekat. I v našem městě v týdeníku Šumavan vyšel 2. března 1912 článek s názvem "Neschvalujte nových berní", ze kterého odcituji: ".......A zvláště čechy nemohou očekávati pranic od státu, čím se napomáhalo vybřednutí jejich z nejhorší aspoň finanční mizerie. Naopak inkamerování pivní dávky, zavedení státní daně z piva, dojde-li na ně přes odpor živnostenctva a radikálních poslanců, značí těžkou hospodářskou pohromu pro naše království."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 acrophobic acrophobic | Web | 17. srpna 2015 v 15:27 | Reagovat

Česká spořitelna praha 7 dělnická :-!

2 BenyM BenyM | E-mail | 16. ledna 2017 v 16:45 | Reagovat

I found this page on 13th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

3 TomkoR TomkoR | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:26 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama